play  pause                      

Fujarový spevník

Duša Fujary Vás pozýva na fujarovú školu od 29.3-1.4. 2012

V roku 2003 sme moja žena Emília a ja žili v Hozelci neďaleko Popradu a relatívne blízko Východnej.

Pomaly som sa učil slovenčinu a ľudové piesne, majúc už za sebou univerzitnú výučbu v hudbe doma v Amerike.

Ale bola to Východná, ktorá v mojom hudobnom živote všetko zmenila...


Tam uprostred hudby, tanca a slivovice prišli nejakí ľudia a hrali na svojich fujarách rozfuky. Nemohol som uveriť vlastným ušiam! Musel som sa opýtať, čo je táto obrovská flauta, týčiaca sa predo mnou... a k môjmu úžasu, moja žena, sama Slovenka, odpovedala: „To je fujara,“ akoby to bolo tak samozrejmé ako povedzme gitara. Ostal som fascinovaný...


O šesť mesiacov neskôr som šiel na Vianočné trhy v Poprade. Tam som konečne zobral do rúk fujaru a technikou mne popísanou, som zahral svoj prvý rozfuk. Z výzoru výrobcovej tváre som vedel, že som ho zahral dobre. Teraz som bol ešte fascinovanejší.
 

Videl som slovenský folklór úplne inými očami učiac sa slová, melódie a – fujara, ktorú som dostal pri sobáši bola nahradená lepšou, od Dušana Holíka – dostal som ju na narodeniny. Rýchlo sme sa stali priateľmi majúc obaja rovnaké vzdelanie a spoločný pohľad nielen na hudbu, ale tiež na obyčajné veci v živote. Zaviedol ma do Spolku fujarášov, a tiež s pomocou mojej manželky, sa mi slovenský spôsob života vryl do srdca a odrážal sa v každom dni. Bol som veľmi prekvapený, že dokonca aj na Slovensku niektorí ľudia nevedia skutočne nič o fujare. Rozhodli sme sa, že to zmeníme a prostredníctvom mnohých SMS a niekoľkých spoločných koncertov, sme vytvorili Dušu fujary.

Dúfam, že spoločne môžeme šíriť krásu slovenskej hudby a folklóru, obzvlášť fujary, do okolitého sveta. Ďakujem vám za vašu podporu!

Zakladateľ a prezident spoločenstva pre zvyšok sveta (okrem Európy):
Benjamin Sorensen, USA,
cerrunos1@yahoo.com

Táto stránka je vo vývoji a bude i priebežne neustále dopĺňaná o aktuálne informácie z fujarového sveta.

info@dusafujary.sk  ~  e-shop@dusafujary.sk

Created by