play  pause                      

Fujarový spevník

Duša Fujary Vás pozýva na fujarovú školu od 13-16.10. 2011

"Fujara – kráľovná pastierskych ľudových hudobných nástrojov je už mnoho rokov predmetom výskumov a odborných článkov etnografov a muzikológov zo Slovenska a čoraz viac aj zo zahraničia. Tento jedinečný hudobný nástroj je mojim spoločníkom celý život a výroba aj hra na fujare a šesťdierkovej pastierskej píšťalke, ktorá k nej neodmysliteľne patrí, má  v mojej rodine silnú tradíciu. Fujara mi dala počas môjho života mnoho a prišiel čas, keď som sa rozhodol, že jej tento dlh aspoň sčasti vrátim. Moje vyznanie venujem Vám všetkým, ale hlavne starému „ňaňkovi“, ktorý mi do duše vštepil lásku k horám, ľudovej piesni a rodnému kraju pod Poľanou."   DH

Dušan Holík sa narodil v Očovej. Od svojich desiatich rokov hrával v rôznych folklórnych súboroch a absolvoval množstvo vystúpení doma aj v zahraničí. Po ukončení konzervatória v odbore dychových nástrojov, sa venoval učiteľskému povolaniu na Základnej umeleckej škole a výrobe slovenských ľudových hudobných nástrojov.

Základy hry a výroby získal od svojho otca a starého otca. Ďalšie skúsenosti nadobúdal spoluprácou s najznámejšími interpretmi a výrobcami hudobných nástrojov na Slovensku.

Dušan Holík v súčasnosti žije a pracuje vo svojom rodisku. Venuje sa výrobe fujár a píšťaliek. S využitím jeho hudobného vzdelania sa mu podarilo vyrobiť píšťaľkovú muziku, ktorá je prvá svojho druhu na Slovensku. Okrem množstva vyrobených hudobných nástrojov napísal aj rozsiahly notový materiál pre výuku hry na fujare a píšťaľke. Svetlo sveta uzrela i prvá škola hry na fujare, v ktorej zúročuje svoje dlhoročné pedagogické skúsenosti i skúsenosti výrobcu a ľudového  umelca. Tie interpretačné zas v  nahrávkach  "Na kraji Očovej", či  "Spojila nás hudba". Už onedlho bude hotové prvé CD spoločenstva „Duša fujary“. Takisto aj  jeho medzinárodné workshopy, známe i za oceánom, kde šíri dobré meno fujary a Slovenska, dláždia cestu netradičnej, no plne profesionálnej hre na ľudové nástroje.

      Životopis            O fujare            Galéria "Fujaráš"

Galéria fujár        Galéria píšťal a dvojačiek       Galéria exotických píšťal

. . .

Táto stránka je vo vývoji a bude i priebežne neustále dopĺňaná o aktuálne informácie z fujarového sveta.

info@dusafujary.sk  ~  e-shop@dusafujary.sk

Created by